7. delavnica - praktični del med postopki
Blog

7. delavnica o elektroporaciji v veterinarski medicini je že za nami

Urša Lampreht Tratar, 26. februarja, 2025

V začetku oktobra 2024 sta Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani in Onkološki inštitut Ljubljana organizirala 7. veterinarsko delavnico o uporabi metod elektroporacije za zdravljenje onkoloških obolenj v veterinarski medicini. Delavnica je pritegnila specialiste veterinarske onkologije iz Velike Britanije, Francije, Makedonije, Slovenije in Grčije. Dvodnevni dogodek je združil teorijo in prakso uporabe elektroporacije, tehnike, ki s kratkimi električnimi impulzi omogoča vnos zdravil ali genov v celice. Predstavitve so vključevale uporabo omenjenih metod v veterinarski in humani medicini ter izpostavile napredek na tem področju.

Prvi dan

Prvi dan so se udeleženci najprej seznanili z osnovami elektroporacije, fizikalnimi mehanizmi ter načinom delovanja električnih pulzov na celice. Sledile so predstavitve predkliničnih raziskav elektrokemoterapije in njene klinične uporabe pri zdravljenju raka pri ljudeh, s poudarkom na uporabi pri kožnih tumorjih. V veterinarskem delu smo predstavili elektrokemoterapijo, ki se uporablja za zdravljenje določenih oblik raka pri psih in mačkah pa tudi pri »eksotičnih« vrstah živalih. Prvi dan se je zaključil s praktičnim prikazom različnih terapevtskih postopkov na pacientih.

Drugi dan

Drugi dan so predavatelji predstavili bolj specifične teme, kot je genski elektroprenos, ki omogoča vnos določenih genov za povečanje imunskega odziva proti tumorjem. Obravnavali smo zdravljenje mastocitomov (najpogostejših kožnih tumorjev pri psih) in oralnih tumorjev pri psih ter primerjali klinične podatke o bioloških markerjih pred in po genski terapiji. Poseben poudarek je bil na anesteziji, ki je ključna za varno in učinkovito izvedbo teh postopkov. Predstavljeni so bili tudi rezultati zdravljenja mehkotkivnih sarkomov pri psih, ki prav tako kažejo spodbudne rezultate. Delavnico smo zaključili s praktičnimi prikazi zdravljenih pacientov, kjer so udeleženci lahko v živo videli zdravljene paciente v različnih časovnih obdobjih po zdravljenju.

Celoten dogodek je omogočil udeležencem poglobljeno razumevanje elektroporacije, spodbudil izmenjavo znanj in izkušenj ter poudaril vlogo obravnavanih metod zdravljenja pri izboljšanju zdravljenja rakastih obolenj v veterinarski medicini.

Vsem udeležencem se zahvaljujemo za uspešno izvedeno delavnico in obenem vabimo na udeležbo na 8. delavnici, ki bo potekala aprila 2025 v Ljubljani

Izvedbo delavnice so omogočili

Nadaljujte z branjem