Na Kliniki za male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani še vedno poteka raziskava, v kateri ugotavljamo, ali slaba prehodnost zgornjih dihalnih poti vodi v oksidativni stres živali in ali pride po operaciji do izboljšanja zdravstvenega stanja psa.
V raziskavo smo vključili že precejšnje število psov, vendar zaradi velikega zanimanja za sodelovanje raziskavo podaljšujemo. Do sedaj so bili v študijo vključeni psi, ki so imeli izražen brahicefalični sindrom, kar pomeni, da so imeli značilne težave, kot so:
- glasno dihanje,
- sikajoči in piskajoči šumi pri dihanju zaradi zožitev zgornjih dihalnih poti (stridor),
- povečan napor ob vdihu,
- hiter in otežen izdih,
- težave pri spanju,
- smrčanje,
- pogosto davljenje (spahovanje),
- težje požiranje,
- široka stoja sprednjih nog,
- nezmožnost fizičnih naporov,
- modrikavost sluznic (cianoza) in
- izguba zavesti (kolaps).
Ker nas zanima, če je oksidativni stres psov z brahicefaličnim sindromom bolj izražen kot pri psih brez sindroma, želimo v raziskavo vključiti še skupino psov brahicefaličnih pasem, ki zgoraj naštetih težav nimajo. Tem živalim bomo odvzeli enkraten vzorec krvi in opravili številne analize, ki pa bodo za lastnika psa popolnoma brezplačne.
Če imate torej psa brahicefalične pasme (mops, francoski in angleški buldog, bostonski terier, Cavalier King Charles španijel, pekinezer) brez brahicefaličnega sindroma in bi bili pripravljeni sodelovati v raziskavi, vas prosimo, da o tem po e-pošti vladimira.erjavec@vf.uni-lj.si ali telefonu 01/477-9321 obvestite doc. dr. Vladimiro Erjavec in se z njo natančneje dogovorite za termin pregleda in odvzema krvi. V to skupino bo predvidoma vključenih 10–15 psov.